< Nazaj
Če delodajalec delavcu ne zagotavlja pravic, so mogoči naslednji koraki:
Če delavec meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti iz delovnega razmerja ali krši katero od njegovih pravic iz delovnega razmerja, ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec kršitev odpravi oziroma, da svoje obveznosti izpolni v določenem zakonskem roku. Svoj pisni zahtevek si najprej kopira, potem ga poštno (s poštno povratnico, tudi shraniti poštno potrdilo o odaji pošte!) pošlje na uradni naslov delodajalca. Ob poštnem pošiljanju lahko isti skenirani zahtevek pošlje na uradni elektronski naslov delodajalca. O vsem tem se lahko pozanimate pri območni enoti IRSD ali pri Društvu delavska svetovalnica (brezplačna telefonska številka: 080 14 34).
Pri pisni prijavi (zahtevajte podajo prijave na zapisnik pri obisku IRSD):
pisno po navadni ali po elektronski pošti: gp.irsd@gov.si. Na spletnih straneh IRSD pa lahko poiščete tudi naslove območnih enot IRSD, kjer lahko poiščete elektronski naslov enote IRSD, katera pokriva območje, kjer je uradni sedež delodajalca.
Vzorec obrazca za prijavo kršitev delovnopravne zakonodaje
Brez digitalnega potrdila (anonimno ali z navedbo naslova)
Če delodajalec v roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve (če še niste podali prijavo pri IRSD, to takoj tudi naredite) lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev s strani delodajalca zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem. Več o tem ZDR-1 (200. člen).
Pomembno obvestilo: Vsi ki si ste se odločili, da greste v tožbo proti delodajalcu (ker ni realiziral svojih obveznosti do vas oziroma zaradi odškodnine zaradi poškodbe pri delu) imate pravico preko svojega odvetnika (vprašajte ga, ali je pooblaščen/-a za brezplačno pravno pomoč – BPP) da vloži zahtevo na sodišče za BPP, na katerem se navede ime odvetnika, ki vas bo zastopal. Če odvetnika nimate, lahko pustite ta del prazen in vam bo sodišče odredilo odvetnika, ki je pooblaščen za BPP. Pred oddajo obrazca
Do BPP ste upravičeni v primeru, če vaš mesečni dohodek (lastni dohodek) oziroma mesečni povprečni dohodek na člana družine (lastni dohodek družine) ne presega 2 kratnika osnovnega zneska minimalnega dohodka, kar pomeni 2 x 465,34 evra, torej 930,68 evra.
Če ste ugotovili, da ste nezakonito odjavljeni iz delovnega razmerja imate od dneva ko ste to ugotovili, 30 dnevni rok za tožbo na Delovno in socialno sodišče. Vse ostale terjatve lahko iztožite v 5 letnem roku (ne čakajte toliko časa, kajti delodajalci zelo pogosto zapirajo svoja podjetja).
Poleg uveljavljanja sodnega varstva z vložitvijo tožbe na Delovno sodišče ima delavec, ki so mu kršene pravice iz delovnega razmerja, možnost in pravico vložiti kazensko ovadbo zoper pravno in zoper odgovorno osebo podjetja (to je osebo, ki je bila v času kršitev odgovorna oseba podjetja).
To je priporočljivo še zlasti v primerih, ko je delavec uspel s tožbo na Delovnem sodišču in je bilo razsojeno njemu v prid, dolga pa ne more izterjati, ker je podjetje delodajalca medtem prenehalo delovati ali pa ima blokirane poslovne račune. V takih primerih priporočamo, da delavec na tožilstvu poda kazensko ovadbo zoper odgovorno osebo podjetja (to je osebo, ki je bila v času kršitev odgovorna oseba podjetja) in pri tem uveljavi tudi premoženjsko pravni zahtevek v znesku dolga.
Delavec lahko kazensko ovadbo poda na tožilstvu ali na policiji. Kazenska ovadba je brezplačna. Priporočljivo je, da delavec kazensko ovadbo ustno na zapisnik na tožilstvu ali policiji, lahko pa jo na tožilstvo ali na policiji naslovi tudi pisno.
Pri podaji kazenske ovadbe je potrebno priložiti čim več dokazil, tako o obstoju delovnega razmerja (pogodba o zaposlitvi, izpis obveznih zavarovanj Zavoda za zdravstveno zavarovanje) kot o kršitvah (bančni izpiski, ki dokazujejo, da ni bilo izplačila plače, razkritje FURS o neplačanih socialnih prispevkih iz delovnega razmerja).
Povezava na Kazniva dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost za katera lahko delavec vloži kazensko ovadbo zoper pravno in zoper odgovorno osebo podjetja (to je osebo, ki je bila v času kršitev odgovorna oseba podjetja).
Pokličite na brezplačno
telefonsko številko: