Z 31. decembrom 2023 se ukinja prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje. S 1. januarjem 2024 se uvaja obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je ob tem napisal vse pomembne informacije. V nadaljevanju nekaj njih:
Zavarovalne police, ki so jih zavarovanci sklenili pri eni od zavarovalnic, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, avtomatsko prenehajo veljati 31. 12. 2023. V zvezi s prekinitvijo polic zavarovancem ni potrebno storiti ničesar. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je potrebno plačati, je premija za december 2023. Zavarovane osebe opozarjamo, da ne nasedajo različnim zavajujočim ponudbam, da je potrebno v izogib plačilom ali doplačilom po 1. 1. 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja, saj bo obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. 1. 2024 v celoti (100%) krilo košarico pravic v enakem obsegu, kot jo je do 1. 1. 2024 obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Prvi mesec, za katerega je potrebno plačati obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024.
Za obdobje od vključno meseca januarja 2024 do vključno februarja 2025 znaša obvezni zdravstveni prispevek 35 EUR mesečno
Odtegljaj obveznega zdravstvenega prispevka od prejemka zavarovanca izvede izplačevalec prejemka, in sicer:
- delodajalec od plač in nadomestil,
- Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od pokojnin,
- Zavod RS za zaposlovanje od denarnih nadomestil za brezposelnost, ki so bili pred pričetkom uveljavljanja te pravice zavarovani kot osebe v delovnem razmerju,
- Center za socialno delo od starševskih nadomestil za osebe, ki so vključene v delovno razmerje,
- Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije od nadomestil plač, ki jih izplačuje upravičencem do nadomestil po prenehanju delovnega razmerja ali delavcem v skladu z desetim odstavkom 137. člena Zakona o delovnih razmerjih,
- Kapitalska družba za prejemnike poklicnih pokojnin, ki niso zavarovani iz drugega naslova,
- Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživinski sklad Republike Slovenije od prejemkov delavcem, upravičencem v primeru insolventnosti delodajalca ali izbrisa delodajalca iz sodnega registra.
Še nekaj vprašanj in odgovorov
Vprašanje: ali so bo tudi pri obveznem zdravstvenem prispevku upoštevala trimesečna čakalna doba (karenca)?
Odgovor: Obvezni zdravstveni prispevek je ena od oblik prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, zato ni karenčne dobe, kot je bilo to pri dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih.
Kasnejša vključitev v dopolnilno zdravstveno zavarovanje in čakalna doba ne bosta vplivala na višino prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, ki je za leto 2023 zakonsko določena na 35 evrov mesečno.
Vprašanje: Sem upokojenka, kako se moram zavarovati dodatno, da mi z uvedbo novega prispevka ne bo treba doplačevati zdravstvenih storitev ali zdravil?
Odgovor: Obvezno zdravstveno zavarovanje bo po 1. 1. 2024 v celoti (100 %) krilo košarico pravic v enakem obsegu, kot sta jo do 1. 1. 2024 obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje skupaj, zato dodatna zdravstvena zavarovanja niso potrebna.
Vprašanje: Imam sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje pri zdravstveni zavarovalnici VZAJEMNA. Zaradi določenih okoliščin nisem poravnal dveh mesečnih obrokov. Ali bo to vplivalo na moje obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. 1. 2024?
Odgovor: Ne. Samo neplačilo premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zavarovalnici, pri kateri imate oz. ste imeli sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ne bo imelo vpliva na obvezno zdravstveno zavarovanja po 1. 1. 2024 in koriščenje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Vse storitve, zdravila in medicinski pripomočki bodo v celoti kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Kljub temu opozarjamo, da bo zavarovalnica, ponudnica dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, imela pravico od vas prisilno izterjati dolgovane neplačane premije.
Vprašanje: Po poteku statusa si oseba ni uredila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, in ima v začetku januarja zdravniški poseg, ali bo ta poseg že v celoti pokrit iz obveznega zdravstvenega zavarovanja?
Odgovor: Da, če ima oseba urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje.
Vprašanje: Kako je z odtegljajem obveznega zdravstvenega prispevka v primeru, če si brezposelna oseba?
Odgovor: Odgovor je odvisen od tega, kako je brezposelna oseba vključena v obvezno zdravstveno zavarovanje:
– če je kot prejemnik denarnega nadomestila za brezposelnost, bo obvezni zdravstveni prispevek (v nadaljevanju: OZP) odtegnil Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje,
– če je zgolj iskalec zaposlitve in ne dobiva denarnega nadomestila za brezposelnost, v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja pa je vključen kot samoplačnik oziroma kot družinski član-zakonec, bo OZP plačal sam na podlagi plačilnega naloga (UPN), ki mu ga bo posredoval ZZZS,
– če mu je bila s strani Centra za socialno delo z odločbo priznana pravica do plačila OZP, bo OZP zanj poravnan iz državnega proračuna.
Vprašanje: Sem brezposelna oseba in obvezno zdravstveno zavarovana kot družinski član po zakoncu oziroma partnerju? Kako bo potekalo plačevanje obveznega zdravstvenega prispevka zame? Si moram na ZZZS glede obveznega zdravstvenega prispevka kaj posebej urejati?
Odgovor: Če ste v obvezno zdravstveno zavarovanje vključeni kot družinski član-zakonec, vam oz. vašemu zakoncu (zunajzakonskemu partnerju) zaradi uvedbe obveznega zdravstvenega prispevka (OZP) ni treba nič dodatno urejati.
Ker je OZP eden izmed obveznih socialnih prispevkov, nimate možnosti odločitve, ali ga boste plačevali ali ne.
Za plačilo OZP boste zavezani sami. V ta namen vam bo ZZZS mesečno posredoval plačilni nalog (UPN). OZP se bo tako kot vsi ostali prispevki plačeval za preteklo obdobje – to pomeni, da boste prvi UPN za prispevek za januar 2023 prejeli v mesecu februarju 2023. Boste pa pred prejemom prvega UPN prejeli še obvestilo o obveznostih plačevanja OZP.
Več informacij na: https://zavezanec.zzzs.si/prispevki-za-obvezno-zdravstveno-zavarovanje/obvezni-zdravstveni-prispevek/
Prikazna slika: N1