Znanje jezika pri oddaji prošenj za začasno in stalno prebivanje

Podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje (za polnoletne družinske člane):

  • za prošnje, vložene do 30. 4. 2024, znanje jezika ni pogoj
  • za prošnje, vložene med 1. 5. 2024 in 31. 10. 2024, je treba priložiti potrdilo o vpisu v program učenja slovenskega jezika (neformalni izobraževalni program za odrasle ali javnoveljavni program)

Primeri, ko potrdila o vpisu ni treba priložiti: če priložite spričevalo o uspešno opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na vsaj vstopni ravni.

Za prošnje, vložene od 1. 11. 2024 dalje, je za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje uveden pogoj znanja slovenskega jezika na tako imenovani preživetveni ravni.

Za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje (na podlagi 5-letnega zakonitega neprekinjenega prebivanja v RS):

  • za prošnje, vložene od 1. 11. 2024 dalje, je pogoj znanje slovenskega jezika na tako imenovani osnovni ravni A2

Če želite obiskovati neformalni program učenja slovenskega jezika na preživetveni ravni, morate na upravni enoti, kjer imate prijavljeno prebivališče, pridobiti Potrdilo o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v neformalnem programu, ki ga izda upravna enota https://www.gov.si/drzavni-organi/upravne-enote/.

Za vložitev zahtevka na upravni enoti in izdajo potrdila boste morali odšteti 22,60 EUR. Pridobljeno potrdilo nato dostavite pooblaščenemu izvajalcu neformalnih programov učenja slovenskega jezika na preživetveni ravni, to je Didaktum. Jezikovni tečaji za posameznike, podjetja… | Jezikovni Inštitut Didaktum. Neformalni programi učenja slovenskega jezika na preživetveni ravni so za udeležence brezplačni.

Za več informacij glede izobraževalnih programov in tečajev vas napotujemo na spletno stran: Brezplačni tečaji slovenskega jezika – InfoTujci

Naslovna slika: Learning kids, hrum